22 czerwca 2013

Z ziemi świętej Kościoła

EFEZ, Turcja - Z pewnością Pan Bóg to zaplanował dla nas, jako zastrzyk wiary, tę krótką wizytę w miejscach początków Kościoła. Turcję mamy za miedzą, ale do Efezu samolotem przez Istambuł do Izmiru, prawie 3 godziny lotu. Celem wyjazdu było spotkanie regionu, oprócz "Gruzinów" byli współbracia z Grecji, Rumunii, Libanu, Jerozolimy i z Turcji.

Wizyta w dzisiejszym Efezie należy do najbardziej sugestywnych przeżyć pielgrzymów i turystów odwiedzających Turcję. Wiele pamiątek z czasów starożytnych w pełni zaspokaja oczekiwania nawet najbardziej wybrednych miłośników antyku. Wystarczy wspomnieć Odeon, czyli teatr muzyczny, ulicę Marmurową łączącą bibliotekę Celsusa z pięknym i potężnym teatrem czy Via Arcadiana, prowadzącą od teatru do portu. Dla pielgrzymów chrześcijańskich odwiedzających Efez dwa miejsca są szczególnie ważne: pozostałości po Bazylice św. Jana Apostoła, zbudowanej na grobie Ucznia, którego Jezus miłował, oraz resztki Kościoła Matki Bożej (Theotokos), zwanym też Kościołem Soboru Efeskiego. Stosunkowo dobrze zachował się starożytny teatr, który wzbudza podziw niemal w każdym turyście. Budowany za panowania cesarza Klaudiusza (od 41 do 54 po Chr.). Mógł pomieścić ok. 25 tys. widzów. To potężny obiekt, niemy świadek wielu ważnych wydarzeń. W Efezie przebywał ok. trzech lat św. Paweł, miał wiele okazji, by głosić Ewangelię i pisać Listy do młodych wspólnot.



W bliskim sąsiedztwie Efezu spotykamy się z Maryją. Dom Dziewicy Marii, Meryemana, położony jest powyżej ruin Efezu (ok. 7,0 km od Selçuk), na wzgórzu Coressus. Miejsce to zostało odnalezione 29 czerwca 1891 r. przez wyprawę badawczą zorganizowaną przez księży lazarytów z Izmiru, po opublikowaniu książki Anny Katarzyny Emmerich Życie Najświętszej Maryi Panny. Opis podany w książce położenia wzgórza, niewielkiego domku, detale związane z jego układem były zgodne z odnalezionym przez księży z kościoła św. Polikarpa miejscem. Odkrycie zainteresowało arcybiskupa Izmiru, który zlecił naukowcom przeprowadzenie badań w 1892. Badania potwierdziły, że odnaleziona w tym miejscu budowla została zbudowana w VI wieku na starszych murach, datowanych na I wiek i IV wiek. Utwierdziło to księży z Izmiru w przekonaniu, że odnaleziony dom jest kaplicą zbudowaną w miejscu i na fundamentach domu, w którym mieszkała Matka Boża pod koniec swojego życia. Zgodnie z tradycją, po nasileniu się prześladowań chrześcijan w Jerozolimie, św. Jan sprowadził Marię do Efezu około 37 - 45 roku. W domu Maryji modliłem się słowami Pozdrowienia Anielskiego po gruzińsku. Prosiłem o pomoc w nauczeniu się tych słów na pamięć. I po odmówieniu 4 tajemnic Różańca (wiecej nie zdążyłem, bo szło powoli...) udało się! Giharoden mimadlebulo Mariam, Upalo szentana... teraz już mogłem wracać z powrotem do Gruzji!

4 komentarze :

deer pisze...

To jedno Zdrowaś po gruzińsku za mnie poproszę. Będzie trudno, tym bardziej cenne.. :)

Unknown pisze...

Molto bello

Hermanas Capuchinas pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Hermanas Capuchinas pisze...

Gracias!